![]() |
North West Company's 'The Northern' grocery, hardware, clothing & Tim's |
Life in the north...it goes without saying that, due to
transportation and handling, food prices here are
significantly more
expensive, than what we are used to at home. I've held back a bit
with this tale since it's common to most and I wanted to be able to
view it from more of a local perspective.
Before the blizzard hit on sunday
night, I decided it would be prudent to make sure I had sufficient
supplies for a few extra days..just in case. So late sunday, once the
locals had sufficient time to stock their larders, I decided it was
time to see what was left. The shelves were becoming bare, not
completely but much more than the normal restocking required after a
busy weekend.
![]() |
The Tim's kiosk At the Northern during a slow time...Open since June 2013 |
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgAjdoCeNZmK6Mj6Pjmlv3je0LDFuWLxTkriOxsl9jbn8FpIl-PosLF0zfUrQOI2iulg8KLjVk-BVTupewfWtD4PD1Sv6KBKoAjuOYSw9VbLUvOC8WQlnZZrv9CWqI0TO_8MMK1SSNCzBqs/s1600/DSC04588+web.jpg)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjeC2MGuRL5K9dFSFcs0f5tMXEtMdL-IB3k3S0iwPd3Daw7TvoD9NAXwztMDatLxWwlVRB9ypLYB40PQwa6fmM_sRknNF7lr45sjjN6agbyNWIB6gVY60rKKkmyg3x9FxI3U-rBb0XTwMag/s1600/DSC04605+web.jpg)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgKbxxgO71ndTwMqJnXYud6EdqBAdf9gov1VG0rCB-rrPokdvNHJR6GkRqfccWQiik9pFidYHcim20xuuGp4l_O4phRK9jbGLaDjnBKzRHV4d90qdX_wGUAFJfs9eJ2H6qqRVkysDSde8w7/s1600/DSC04603+web.jpg)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgYNA9zGKAC6gcYVliOM-8rHGbIq3OLPaTVkZu396Mcp3o9bMvV0f3Xkod5Bk9RF3TGMGDZJNrRZV6j1AkWGsSr3DzLzc8Y11arai-hRfOKe8-nL6vff9gJbhF6SwEJzs0L5-LYqwkmg9nG/s1600/DSC04598+web.jpg)
For
my lunch, I've been buying apples...the Gala apples are $4.30 a kilo
so I'm in for $2.55 for three. The other produce was a small cooking
oinion at 1.79 /kg, and mine was a steal at 22 cents. One of the
staff told me a story about they had paid $7 for this wonderful
looking tomato...put it in their knapsack for the journey home..about three blocks. When putting it into the fridge, she noticed a small
blemish on its side. The next day the tomato had completely rotted
from the quick freeze on the way home..She now takes a taxi home when
she buys produce.
Fresh good looking vegetables are hard
to come by. Last week at the flea market the Arctic Buying company
had brought in assorted bags of produce from Winnipeg and were
selling two reusable grocery bags, like those big green ones at
Sobey's, the price was $45 for two and they were flying off the
table. They contained celery, asparagus, lettuce, carrots,
blueberries, and a myriad of other greens that I couldn't visualize
easily.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEji3wFLU5G3AE5KvBcFa_7JjX-iw33TCmAGA6Z20CRHJQX7ERUu8zJB-EGnm0xctmb68quMrDLfalFrtlUg7R-V7Cfkkp9KnUszcwsjGN8pqbAKaYvb__pcV3wzE9QtdFoVRos8jF1fHfI_/s1600/DSC04637+web.jpg)
So, you can see how the price of
groceries can add up quite quickly here...add a couple of teenagers,
and before you know it, you could be spending $500 very easily. There
is a promotion here in Rankin Inlet, since March is Nutrition Month.
Banners in the Grocery Store and the Health Centre encourage healthy
diets...a mixture of 'store-bought” and 'Country' foods.
The term 'country' food pertains to
wild game, fish or beast, taken from the land. They hunt and fish but
use what they catch. Their food bank program here involves a freezer
bank program, where successful hunters and fishers donate to the
freezers so that elders and those without, may not suffer the agony
of starvation in this climate. That is a part of the history here,
that is still fresh in the minds of the elders, but can't possibly be
understood by their grandchildren, and great grandchildren when
access to food is so easy. Currently, in Rankin Inlet, food is
readily available, just be prepared for the sticker shock.
![]() |
Half Kilo of lean ground beef, Wonder white bread on sale and Knorr Onion soup 4 pack totalled $17.20 |
Robert, your article on prices is straight forward without excess fanfare. Prices would be expected to be much higher given the supply methods necessary. I can rationalize further and say they might be considered manageable,.....given there is no Walmart or Henrys to eat up ones' cash. Stay warm. Great articles.
ReplyDelete